plzh-CNenderues

PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

2022

            W dniu 22.06.2018 r. przeprowadzono na terenie Miasta Kraśnik szkolenie dla sprzedawców napojów alkoholowych, obejmujące sprawdzenie potencjalnej dostępności alkoholu dla osób niepełnoletnich oraz szkolenie terenowe.

W ramach prowadzonego audytu w 50 wybranych punktach sprzedaży i podawania napojów alkoholowych pojawiała się specjalnie przeszkolona osoba, ale z całą pewnością wyglądająca jako młodociany, poniżej 18 roku życia tzw. „Tajemniczy Klient”.

Zadaniem powyższej wymienionej osoby była próba zakupu alkoholu, natomiast sam program realizowany był w celu sprawdzenia, czy punkt sprzedaży alkoholu przestrzega uregulowania ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Niestety w 23 punktach alkohol sprzedano bez sprawdzenia dokumentu tożsamości! Natomiast w 27 punktach postawa sprzedawcy okazała się prawidłowa, kupujący został poproszony o okazanie dowodu tożsamości, a kiedy go nie okazał został pouczony o obowiązujących przepisach prawa.

Nie jest to wynik w pełni zadowalający, jednak widać postęp w edukacji, poglądach i respektowaniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przez sprzedawców.

W 2013 rok również przeprowadzono taki sam audyt w punktach sprzedaży napojów alkoholowych. Wówczas na 60 punktów tylko 10 sprzedawców poprosiło o dowód tożsamości, a więc 16,7% sprzedawców, w 2018 r. jest to już 54% badanych sprzedawców.

Przypominamy, że w Polsce sprzedaż alkoholu dozwolona jest osobom, które ukończyły 18 lat. Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – w przypadku wątpliwości co do pełnoletniości nabywcy sprzedający i podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.

Konsekwencje łamania prawa są ogromne:

- kara grzywny,

- cofnięcie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

Punkty sprzedaży napojów alkoholowych, które sprzedały alkohol bez potwierdzenia wieku kupującego, będą systematycznie monitorowane przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kraśniku.

Szukaj