plzh-CNenderues

PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

Miasto Kraśnik za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kraśniku, który realizuje Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii przystąpiło do ogólnopolskiej kampanii „Przeciw pijanym kierowcom”, która ma na celu ograniczenie zjawiska nietrzeźwości na drogach.

Pijany kierowca stanowi zagrożenie dla swoich pasażerów, innych użytkowników dróg, a także samego siebie.

Osobie prowadzącej po alkoholu grozi wysoka kara finansowa, utrata prawa jazdy, a także kara pozbawienia wolności!

Wielu pijanych za kółkiem to tzw. wczorajsi kierowcy. Nie można przyspieszyć procesu spalania alkoholu, nie istnieją cudowne sposoby na szybsze wytrzeźwienie.

TO JEST MIT! Jeśli po wypiciu alkoholu trochę się prześpię, po przebudzeniu będę mógł usiąść za kierownicą. Ilość snu nie ma znaczenia i nie wpływa na przyspieszenie procesu metabolizowania alkoholu przez wątrobę.

TO JEST MIT! Jeżeli po spożyciu alkoholu napiję się mocnej kawy, szybciej wytrzeźwieję. Kawa nie wpływa na poziom stężenia alkoholu we krwi. Choć możesz poczuć się lepiej, wypity alkohol wciąż będzie znajdował się w twoim organizmie.

TO JEST MIT! Zimny prysznic pomoże mi wytrzeźwieć. Chłodna woda może sprawić, że poczujesz się rześko, ale nie przyspieszy metabolizmu alkoholu.

TO JEST MIT! Jeżeli zjem tłusty posiłek, szybciej pozbędę się alkoholu z organizmu. Po tłustym posiłku alkohol dłużej utrzymuje się w organizmie (choć często w niższym stężeniu niż w przypadku picia na pusty żołądek).

TO JEST MIT! Jeśli poćwiczę intensywnie „wypocę alkohol”. Wysiłek fizyczny może sprzyjać poprawie samopoczucia, ale nie sprawi, że wątroba zacznie szybciej pracować.

Jeżeli jesteś świadkiem jazdy pod wpływem alkoholu niezwłocznie powiadom policję o swoich podejrzeniach. Zadzwoń pod numer alarmowy 112 i wskaż miejsce, w którym się znajdujesz. Powiedz, jak zachowuje się kierowca i w którym kierunku jedzie, a także opisz jego samochód (marka, kolor, numery rejestracyjne). Pamiętaj – to żaden donos. Od Twojej reakcji może dużo zależeć. Być może nawet życie i zdrowie innych ludzi!

Opracowano na podstawie materiałów ogólnopolskiej kampanii „Przeciw pijanym kierowcom”.

 

p1p2p3

Szukaj