plzh-CNenderues

PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

W ramach realizacji Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii miasta Kraśnik w dniach 24 i 25 maja 2016 r. przeprowadzono dla młodzieży uczącej się w klasach trzecich w Publicznym Gimnazjum nr 2 w Kraśniku program profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów. W pierwszym mityngu - uczestniczyło 70 uczniów z klas trzecich, natomiast w drugim mityngu uczestniczyło ok. 60 uczniów. W ramach programu odbyło się zebranie dla rodziców uczniów biorących udział w programie oraz spotkanie z Radą Pedagogiczną.
         Zgodnie z założeniami profilaktyki zintegrowanej cele programu obejmowały bardzo szerokie spektrum:
• profilaktyka korzystania z substancji psychoaktywnych:
− ograniczenie używania przez młodzież alkoholu i narkotyków;
• wychowanie ku miłości i odpowiedzialności za swoją seksualność:
− wzbudzenie motywacji do pracy nad własnym rozwojem w sferze budowania dojrzałych więzi;
− ukazanie postaw i działań, które zwiększą szanse przeżycia prawdziwej, wiernej i trwałej miłości;
− podważenie obecnych w popkulturze silnie szkodliwych mitów na temat miłości i seksualności;
− ograniczenie korzystania z pornografii;
− przeciwdziałanie skutkom seksualizacji dziewcząt, w tym zjawisku „samo uprzedmiotowienia";
• profilaktyka ciąż nastolatek i profilaktyka HIV/AIDS:
− zmotywowanie młodzieży do utrzymania postawy wstrzemięźliwości seksualnej lub powrotu do tej postawy (jeśli chodzi o młodzież po inicjacji seksualnej);
− poszerzenie wiedzy młodzieży na temat zakażeń przenoszonych drogą płciową i skutecznych metod zapobiegania im;
• profilaktyka przemocy:
− ograniczenie natężenia przemocy rówieśniczej w formie fizycznej i słownej, a także przemocy o podtekście seksualnym;
− wzrost szacunku chłopców wobec dziewcząt i dziewcząt wobec samych siebie;
• cele i efekty ogólnoprofilaktyczne:
− podwyższenie kompetencji w zakresie zachowań asertywnych;
− wzmocnienie czynników chroniących w profilaktyce (więź z rodzicami, nauczycielami, identyfikacja z własnym systemem wartości – religijnym lub świeckim).
        W trakcie spotkania z Radą Pedagogiczną zaprezentowane zostały cele programu Archipelag Skarbów, wyniki badań nad młodzieżą wraz ze wskazówkami dotyczącymi szkolnej pracy profilaktycznej oraz wybrane aspekty wiedzy dotyczącej skutecznych strategii w profilaktyce młodzieżowej.
        W trakcie spotkania z rodzicami zaprezentowany został zakres celów programu Archipelag Skarbów. Omówione zostały wyniki badań nad młodzieżą. Komentarze prowadzącego zawierały wiele wskazówek dotyczących sposobów włączania skutecznego przekazu profilaktycznego do codziennej pracy wychowawczej w rodzinie. Szczególny akcent położony został na umiejętności dobrej komunikacji, które są niezbędne w wychowaniu nastolatka oraz rolę rodziców w procesie wychowania nastolatka. W trakcie spotkania podane zostały wskazówki, jak rozmawiać z dorastającymi dziećmi o ich osobistych sprawach, w tym zagadnieniach miłości i seksualności. Spotkanie z rodzicami miało formę wykładu urozmaiconego prezentacją multimedialną oraz dialogiem z uczestnikami. Na koniec spotkania rodzice otrzymali ulotkę profilaktyczną „Przewodnik po dżungli kontaktów z nastolatkiem".
        Realizacja programu Archipelag Skarbów dla klas trzecich w Publicznym Gimnazjum nr 2 w Kraśniku została wysoko oceniona przez młodzież. Wysoki odsetek młodzieży – aż 92%, zadeklarował motywację do podjęcia zdrowego stylu życia w różnych jego wymiarach.
        Program profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów w 2015 r. przeprowadzono również w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Kraśniku wśród uczniów z klas drugich. W pierwszym mityngu - uczestniczyło 131 uczniów, natomiast w drugim mityngu uczestniczyło 116 uczniów.

Szukaj